Co warto zobaczyć i zwiedzić w Side?

starożytny teatr w side

Będąc na wakacjach w Side, w Turcji nie jesteśmy skazani na leżenie nad basenem, morzem. Nie musimy cały czas opalać się i pływać. Możemy z powodzeniem robić wiele innych rzeczy. Można zwiedzać okolicę, można też wybierać się na dalsze, niezwykle interesujące wycieczki.

Zabytki w Side, które warto zobaczyć

Dzisiejsze Side wywodzi się ze starożytności. Spacerując po mieście nie sposób tego nie zauważyć. Można odnieść wrażenie, że nowoczesność wtopiła się w przeszłość i tworzy jedność. Miasteczko pełne jest zabytków i łączy się płynnie ze swoją przeszłością i historią. Jest to zabytkowe miasto turystyczne, które żyje. Życie toczy się tutaj na uliczkach pamiętających zamierzchłe, antyczne czasy. Malowniczy cypel, na którym położne jest miasteczko sprzyja zadumie i zachęca do refleksji.

Spacerując po tym cudownym mieście, nie sposób nie zobaczyć:

  • Świątyni Ateny, która została zbudowana w II wieku i nadal sprawia niesamowite wrażenie nie tylko swoim położeniem, ale i ogromem.
  • Świątyni Apollina, która została wzniesiona w II wieku naszej ery. Jest ona doskonale zachowana i bardzo łatwo można sobie wyobrazić, jakie wrażenie musiała robić na ludziach jej współczesnych. Świątynia ta jest miejscem, a którym nowożeńcy bardzo chętnie się fotografują. Jest, więc spora szansa na to, że zwiedzając ją można będzie zobaczyć wielu fotografów przy pracy.
  • Starożytnego teatru. Ta monumentalna budowla została wzniesiona przez Rzymian i mogła pomieścić nawet 15000 widzów. Nada można go zwiedzać i poczuć to, co czuli ci, którzy przybywali nawet z najdalszych zakątków świata, aby wziąć udział w przedstawieniu. Co prawda teraz możliwe jest tylko zwiedzanie i raczej nie odbywają się cykliczne przedstawienia, ale nadal jest to wspaniałe miejsce, które warto zobaczyć.

To oczywiście nie wszystkie zabytki, które można zwiedzić i zobaczyć w Side. Spacerując jego ulicami zobaczyć można wiele odnośników do historii. Wiele historycznych miejsc, które warto zobaczyć. Wspaniałe ulice, cudowna fontanna, muzeum pełne zabytków. To wszystko warte jest odwiedzenia. A kiedy znudzi się nam już zwiedzanie miasta, można ruszyć dalej, gdyż na chętnych czekają wycieczki fakultatywne z Side. To doskonałe miejsce do wyruszenia w głąb Turcji i poznania uroków Kapadocji, czy Pamukkale.