Czy łaźnie tureckie są popularne w Turcji?

łaźnia turecka

Na pierwszy rzut oka pytanie, czy łaźnie tureckie są popularne w Turcji może wydawać się odrobinę dziwne. Odrobinę nietypowe. Hammam, bo też pod taką nazwą znana jest łaźnia turecka, to swego rodzaju rytuał. Jest on niezwykle popularny wśród turystów, którzy odwiedzają w wakacje Turcję. I to właśnie oni bardzo często zastanawiają się nad tym. Czy Turcy chodzą do hammamu? Czy korzystają z łaźni tureckiej? Jak wygląda to naprawdę?

Dlaczego turyści idą do hammamu?

Najpierw zastanówmy się dlaczego turyści na początku swojego pobytu w Turcji udają się do hammamu? Cóż, nie kryje się za tym żadna tajemnica. To pragmatyczne podejście do sprawy. Odwiedzając na początku pobytu łaźnię turecką, każdy turysta czuje się zrelaksowany, zaopiekowany. Dla części turystów jest to swego rodzaju rytuał rozpoczynający wakacje w Turcji. Po pobycie w hammamie wiedzą oni, że wakacje się naprawdę zaczęły.

Ale gdzie tutaj pragmatyczne podejście? Już wyjaśniamy. Głównym celem wizyty, tak naprawdę, są zabiegi pielęgnacyjne. W wyniku których usuwany jest stary, martwy naskórek. Całe ciało jest wyczyszczone. Dzięki temu, że zostaje usunięty martwy naskórek, skóra jest bardziej podatna na promienie słoneczne. Tak, tajemnicą poliszynela jest to, że po pobycie w naprawdę dobrym hammamie, można lepiej się opalić. Oczywiście trzeba dobrze chronić skórę, która po takim zabiegu staje się wrażliwsza. Ale i tak opalenizna, jaką można sobie wypracować leżąc na plaży lub nad morzem, jest znacznie lepsza i co najważniejsze, jest znacznie trwalsza. Jest trwalsza i lepsza pod warunkiem, że przed opalaniem, odwiedzono łaźnię turecką.

Czy łaźnia turecka jest popularna wśród Turków?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Tak. Łaźnia turecka jest bardzo popularna wśród mieszkańców Turcji. Chętnie poddają się wszystkim zabiegom i spędzają w niej długie godziny. Ale w ich przypadku głównym celem wizyty jest najczęściej spotkanie ze znajomymi i spędzenie miłego czasu. Spędzenie czasu na niekończących się rozmowach i zabiegach pielęgnacyjnych. To takie miejsce, w którym kwitnie życie towarzyskie. Najczęściej bardzo trudno trafić do takiego hammamu, w którym są sami Turcy. Ale jeśli ktoś będzie miał taką możliwość, warto z niej skorzystać.