Dlaczego Polacy lubią seriale tureckie?

kobieta ogląda serial

Brazylijskie telenowele już dawno odeszły w niepamięć i zostały zastąpione przez ich tureckie odpowiedniki. Dlaczego Polacy lubią seriale tureckie? Skąd bierze się ten fenomen tureckich seriali? Postaramy się to przybliżyć.

Fenomen tureckich seriali

Jedną z największych zalet tureckich seriali jest z pewnością świeżość jaką wniosły na serialowy rynek. Brazylijskie klimaty dominowały na naszych telewizorach przez ponad dwie dekady, więc ich klimat chyba po prostu nam się znudził. Seriale takie jak Elif, Więzień miłości, Wymarzona miłość czy Przysięga pokazały nam zupełnie nową kulturę, przyrodę, czy wreszcie życie codzienne w kraju, które do tej pory wielu osobom były mało znane. Uwagę oglądających z pewnością może przyciągać dość nietypowa uroda aktorów, zupełnie odmienna od wyglądu brazylijskich, czy też naszych rodzimych aktorów.

Brazylisjkie seriale opierały się zazwyczaj na jednym głównym wątku, sporadycznie przeplatającym się z innym, natomiast tureckie seriale są wielowątkowe. Historia pokazana w filmie jest bardzo rozbudowana, a w każdym z seriali obowiązkowo musi znaleźć się oprócz wątku miłosnego, również wątek kryminalny.  Tak więc kradzieże, morderstwa, porwania pojawiają się tutaj w każdym scenariuszu. Ogromną zaletą tureckich seriali jest również umiejętność podtrzymywania  w napięciu do samego końca. Widzowie są szczególnie zachwyceni świetnie wykreowanymi postaciami z czarnym charakterem. To zupełnie odmienny styl od tego, który mieli możliwość obejrzeć w serialach innych produkcji.

I w końcu coś co uwielbiają wszyscy czyli piękna, ale jakże burzliwa historia niespełnionej miłości. Ten wątek w tureckich serialach jest zawsze dopracowany w każdym calu. Oczywiście zawsze jedna strona musi pochodzić z niższej społecznie klasy, natomiast druga strona jest bardzo bogata, a na przeszkodzie ich miłości stoi nie tylko różnica w poziomach społecznych, ale przede wszystkim zazdrosna o ich szczęście inna osoba, która za wszelką cenę będzie próbowała zniszczyć ich miłość.

Dlaczego Polacy pokochali tureckie seriale?

Najcześciej siadając przed telewizorem szukamy czegoć co pozwoli nam wyrwać się z szarej rzeczywistości i tym właśnie dla nas są tureckie seriale. Zupełnie nowa odmienna kultura, przyroda zabytki i historia. Kto z nas nie marzył, żeby pojechać na wakacje do Turcji, jednak z jakichś osobistych względów nie mógł sobie na to pozwolić. Oglądając serial możemy przenieść się w zupełnie inny świat.

Podobnie jest również z głównym miłosnym wątkiem. Bo kto z nas nie chciałby przeżyć takiej prawdziwej, szalonej, ale i burzliwej historii miłosnej. Całość przyjemności oglądania serialu dopełniają niewątpliwie piękne scenografie, przepych i bogactwo w aranżacji wnętrz, ale również miło patrzy się na pięknych aktorów i aktorki, którzy wyglądają niemal jak by wyszli przed chwilą z pokazu mody.