Gdzie urodził się św. Mikołaj i czy można tam dotrzeć?

kekova

Czy wiecie, gdzie urodził się św. Mikołaj? Chodzi o prawdziwego świętego, nie o tego drugiego, który zawładnął sercami milionów dzieci na całym świecie. Zapewne większość ludzi wie, że jest to święty, który żył i działał przed wiekami. Był biskupem, który pomagał biednym i potrzebującym ludziom. To jest powszechna wiedza i większość ludzi to wie. Ale nie wszyscy wiedzą, gdzie urodził się św. Mikołaj.

Gdzie urodził się św. Mikołaj?

Odpowiedź na to pytanie, może wszystkich trochę zaskoczyć. Prawda jest taka, że św. Mikołaj urodził się w dzisiejszej… Turcji. Tak, urodził się na terenach dzisiejszej Turcji. Był biskupem Miry w krainie zwanej dawniej Licją. W Demre, niedaleko Miry znajduje się kościół św. Mikołaja, który można zwiedzać. Tak, można odwiedzić ten kościół. Kościół, którego obecny kształt pochodzi z 1043 roku. W świątyni tej znajdował się grobowiec biskupa Mikołaja, ale w 1087 roku jego szczątki zostały wykradzione i przewiezione do bazyliki San Nicola w Bari, we Włoszech.

Czy można tam dotrzeć?

To dobre pytanie. Odpowiedź na nie jest prosta. Tak, można dotrzeć do miejsca, w którym działał biskup Mikołaj. Można zwiedzić jego kościół, o czym zresztą można przeczytać powyżej. I nie jest to bardzo trudne, drogie czy skomplikowane. Wystarczy będąc na wakacjach w Turcji zarezerwować odpowiednią wycieczkę fakultatywną. Wycieczkę do Demre, Myra i Kekova. I to wystarczy. Wtedy mamy pewność, że zobaczymy nie tylko kościół św. Mikołaja, ale także wiele innych, ciekawych zabytków i widoków. Wystarczy wspomnieć tylko o grobowcach wykutych w skale, czy rejsie dookoła wysp Kekova. To coś, co spodoba się każdemu.

Możliwość odwiedzenia miejsca, w którym działał biskup Mikołaj jest wspaniałą szansą na obcowanie z historią. I nawet fakt, że nie udowodniono, że taki biskup naprawdę żył i działał, nie przeszkadza w tym, aby odbyć taką wycieczkę. Kościoły z 1043 roku nie są często spotykane i warto je zobaczyć na własne oczy. To tworzy wspaniałe wspomnienia i pozwala na łączność z minionymi pokoleniami. Można przejść po posadzkach, którymi chodzili ludzie setki lat temu. Patrzeć na to, na co mogli oni spoglądać. Piękna podroż w czasie.