Jaką walutę zabrać do Turcji – euro czy dolar?

dolary funty euro

Wybierając się na wakacje do Turcji zastanawiamy się często jaką walutę ze sobą zabrać. Chociaż w dobie powszechnej globalizacji nie ma to już tak wielkiego znaczenia jak dawniej. Teraz możemy z powodzeniem jechać na wakacje bez gotówki, tylko z kartą kredytową lub debetową. W każdym miejscu bez problemu znajdziemy bowiem bankomat, z którego pobierzemy lokalną gotówkę. Co najważniejsze, w większości sklepów czy restauracji bez problemu zapłacimy kartą.

Jaką walutę zabrać do Turcji

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, jednak nie zawsze jest ono najtańsze. Dlatego część osób zastanawia się nad tym, jaką walutę zabrać do Turcji. Tak naprawdę w naszym przypadku w grę wchodzą euro lub dolary. Chociaż coraz częściej spotyka się osoby zabierające ze sobą funty, to i tak dolary i euro mają najwięcej zwolenników w Polsce.

Wybierając się na wakacje do Turcji możemy z powodzeniem zabrać każdą walutę. Mogą to być dolary, mogą to być euro. Nie warto tylko zabierać ze sobą złotówek, gdyż ich kurs wymiany na miejscu w Turcji, jest bardzo niekorzystny.

Wiadomo, że w Turcji w obiegu są liry tureckie. Najlepszym rozwiązaniem jest ich zakup w Polsce, w dobrej cenie. Ale niestety nie wszystkie kantory mają w swojej ofercie liry tureckie. A nawet, jeśli je mają, to ich kurs, bardzo często, ciężko jest nazwać korzystnym. Dlatego najlepiej zabrać ze sobą na wakacje właśnie dolary lub euro.

Gdzie wymienić dolary na liry?

Dolary na liry tureckie wymienimy w tym samym miejscu, w którym wymieniamy euro na liry. Tym miejscem są oczywiście kantory w Turcji. Kantory są doskonale oznaczone i więc bez trudu je znajdziemy. W miejscowościach turystycznych najczęściej kurs wymiany jest taki sam we wszystkich kantorach. Wystarczy więc znaleźć swój ulubiony kantor i tam dokonywać wymiany. Nie warto wymieniać całej posiadanej gotówki na liry za jednym razem. Kurs się zmienia, ale nigdy nie są to zbyt duże wahania. Więc lepiej wymieniać pieniądze częściej, mniejszymi partiami. Dzięki temu na koniec wakacji nie zostaniemy z dużą ilością lirów i nie będziemy mieli pokusy, aby szybko się ich pozbyć.