Łaźnia turecka, jak korzystać z hammamu?

Łaźnia turecka, czyli hammam to niemal obowiązek każdego, szanującego się turysty. Ogromna większość osób wybierających się na wakacje do Turcji swoje pierwsze kroki kieruje właśnie do hammamu. Pozostali turyści chcieliby może udać się do łaźni, ale nie zawsze wiedzą jak z niej odpowiednio korzystać. Na szczęście nie ma w tym żadnej tajemnej wiedzy i wystarczy tylko kilka informacji, aby czuć się swobodnie w łaźni tureckiej.

Jak korzystać z łaźni tureckiej?

Korzystanie z hammamu jest bardzo proste i intuicyjne. Wszystkie łaźnie działają w podobny sposób i wszędzie przechodzimy przez kolejne etapy. Czasem oczywiście może być ich więcej i mogą się powtarzać, ale zazwyczaj wszystko wygląda tak:

  • Mając już wykupioną wycieczkę do hammamu w sprawdzonym biurze podróży, czekamy tylko na odbiór spod hotelu. Kiedy przyjeżdża po nas samochód jesteśmy zawożeni do budynku łaźni.
  • W łaźni otrzymujemy kluczyki do szafek, gdzie zostawiamy swoje buty i ubranie. Dlatego warto mieć pod spodek strój kąpielowy. Mężczyźni mogą mieć kąpielówki. Przydatne są także własne klapki, chociaż odważni mogę użyć dostępnym na miejscu klapek.
  • Zabieramy ręcznik i udajemy się do suchej sauny fińskiej. Jest tam ciepło, ale bardzo przyjemnie. Czas pobytu w saunie można skrócić, jeśli np. poczujemy się zbyt słabo. Nad wszystkim czuwa oczywiście obsługa.
  • Po pewnym czasie z sauny fińskiej udajemy się pod prysznic. Zimna woda sprawia, że czujemy się bardzo dobrze.
  • Po prysznicu przychodzi pora na kolejną saunę. Tym razem jest to sauna parowa. Bardzo często w takiej saunie rozpylany jest dodatkowo olejek mentolowy. To doskonale wpływa na drogi oddechowe.
  • Po pobycie w tej saunie przychodzi pora na właściwy punkt programu. Przechodzimy do dużego pomieszczenia. Pomieszczenia, które wyłożone jest w całości marmurem. Jest ono rozgrzane do temperatury 40 stopni. Wygodnie siadamy i zajmują się nami odpowiednio przeszkoleni masażyści. Nasze ciało poddawane jest wielu zabiegom, z pilingiem całego ciała włącznie. Po pilingu nasze ciało masowane jest mydlaną pianą. Jest to niesamowite uczucie. Coś na kształt chmury otulającej całe ciało.
  • Kiedy skończą się wszystkie zabiegi, udajemy się do strefy relaksu, gdzie przez chwilę odpoczywamy.
  • Następnie udajemy się na masaż olejkami. W tym momencie możemy wykupić sobie dodatkowy masaż. Często oferowany jest masaż leczniczy. Ale najczęściej nie ma takiej konieczności. W zupełności wystarczy ten masaż, który mamy w cenie
  • Po wszystkim udajemy się do przebieralni. Przebieramy się i swoje kroki kierujemy do wyjścia. Tam czeka na nas samochód, który odwozi nas do hotelu.

Jak widać, korzystanie z hammamu jest bajecznie proste. I jest także bajecznie przyjemne. Warto spróbować. Ale uwaga! Już po pierwszej próbie można się uzależnić.