Trzy powody, dla których warto odwiedzić Pamukkale

Pamukkale

Pamukkale to chyba jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Turcji. Niemal wszyscy przybywający na wakacje do Turcji słyszeli o Pamukkale. Nikogo więc nie dziwi fakt, że bardzo często decydują się na wycieczkę fakultatywną właśnie do Pamukkale. Są też osoby, które nie do końca wiedzą, czy warto odwiedzić to miejsce. Czy warto pokonać długą drogę tylko po to, aby zobaczyć zamek bawełniany? Dlaczego bawełniany Zamek? To proste, takie jest właśnie dosłowne znaczenie słowa Pamukkale. I nie ma w tym znaczeniu odrobiny przesady. Wszak Pamukkale przypomina plantacje bawełny.

Powód numer jeden

Pierwszym powodem jest oczywiście piękny i niepowtarzalny widok jaki ukazuje się turystom, którzy przybywają do tego pięknego miejsca. Już z daleka widać, jak wspaniale, jak monumentalnie prezentują się wzgórza Pamukkale. Jak niesamowite wrażenie robią umieszczone na zboczach wzgórza baseny z gorącą wodą, wydobywającą się z termalnych źródeł. To, co ukaże się oczom turystów, pozostaje w ich serach na zawsze.

Powód numer dwa

Drugim powodem jest obcowanie z zabytkami. Na szczycie wzgórza funkcjonowało bowiem miasto, które swoją sławę zawdzięczało źródłom termalnym. Źródłom, które cieszyły się właściwościami leczniczymi. Miasto to zostało zburzone przez trzęsienie ziemi. Zostało odbudowane, przejęte przez Rzymian i znowu nawiedziło go trzęsienie ziemi. I taka sytuacja miała miejsce jeszcze kilkukrotnie. W końcu, w 1354 roku miasto zostało opuszczone. Dzisiaj w jego miejscu są dobrze zachowane ruiny. Ruiny, które stały się zabytkami i warto je zobaczyć na własne oczy.

Powód numer trzy

Trzecim powodem są tarasy wapienne, którymi schodzi się ze wzgórza. Tarasy wapienne, których nieodzownym elementem są baseny termalne. Są to sztuczne baseny termalne, czyli przygotowane przez człowieka. Ale spływająca po nich woda i reakcje chemiczne sprawiają, że baseny pokrywają się osadem. Białym, wapiennym osadem, który odpowiada za charakter Pamukkale. To właśnie te wapienne tarasy są sednem, sercem Pamukkale. To dlatego, że można zażyć kąpieli w poszczególnych basenach, można się lepiej opalić, można zobaczyć niesamowite cuda przyrody, cały kompleks jest tak chętnie odwiedzany.