Tureckie słodycze, których warto spróbować

tureckie słodycze chałwa

Z czym kojarzy się wam Turcja? Z wakacjami? Z opalaniem? Z wycieczkami? Z jedzeniem? Ze słodyczami? Tak. Z tym wszystkim co wymienione. Turcja to prawdziwa mekka turystyczna. Można tutaj robić wszystko, na co mamy ochotę. Zwiedzać, opalać się, jeść, pływać w morzu, poznawać nowych ludzi. Na szczególną uwagę zasługują tureckie słodycze. Ich cechą charakterystyczną jest słodycz. Jeśli myślicie, że uwielbiacie słodki smak, jeśli waszą wyznajecie filozofię, że im słodsze tym lepsze, to zakochacie się w tureckich słodyczach.

Najpopularniejsze słodycze w Turcji

Jak już ustaliliśmy, słodycze w Turcji są wyjątkowo… słodkie. Chociaż wyjątkowo to nie do końca odzwierciedlające stan faktyczny słowo. Są okrutnie słodkie, czyli bardzo pyszne. Nawet najmniejsze desery swoją słodkością powalają tych, którzy nie są zaprawieni. Są bardzo słodkie, ale to nie oznacza, poza słodyczą nie ma wyczuwalnych innych smaków. To jest właśnie niezwykle interesujące. Są słodkie i ale niezwykle aromatyczne i smaczne. Oto najpopularniejsze słodycze w Turcji:

  • Chałwa. Chyba nie ma nikogo, kto jej nie zna. Dla niektórych jest ona prawdziwą delicją. Dla innych to po prostu kurz z cukrem. Wszyscy, którzy uwielbiają chałwę, będą zachwyceni tym, co znajdą w Turcji. Pierwszym zaskoczeniem będzie ogrom smaków, w których chałwa występuje. Chałwa orzechowa, kakaowa, pistacjowa, waniliowa to dopiero początek. Drugim zaskoczeniem jest cena. Chałwa w Turcji jest po prostu tania. To doskonały pomysł na prezent. Oryginalna chałwa z Turcji to coś, co warto spróbować.
  • Baklawa. Niewielkie ciastko zrobione z ciasta podobnego do ciasta francuskiego. Przełożone pokrojonymi orzechami, migdałami, miodem i cukrem. Polana syropem z cytryny, wody i cukru. Niezwykle słodka i niezwykle pyszna. Można powiedzieć, że każda rodzina ma własny przepis na baklawę i jest to super sprawa. Dzięki temu można poznać jej różne smaki. Naprawdę warto!
  • Revani. Moje ulubione ciasto. Jego głównym składnikiem jest kasza manna. Ciastko to jest obficie polane sosem z cytryny, wody i cukru. Dzięki temu jest bardzo wilgotne i oczywiście okrutnie słodkie. Jest też bardzo miękkie i doskonale pasuje np. do kawy. Idealnie się z nią komponuje.
  • Pişmaniye. Smakuje jak chałwa, wygląda jak wata cukrowa. Z racji swojego wyglądu jest często kupowana przez turystów na prezent dla znajomych i rodziny. Nie każdy jest fanem tego deseru, ale warto go spróbować.

Oczywiście to nie wszystkie słodycze jakie można spotkać w Turcji. To tylko niewielki wycinek. Więcej informacji na temat tureckich słodyczy znajdziecie w tym wpisie. I jak się sami możecie przekonać, Turcja to prawdziwa mekka miłośników słodyczy. Słodycze i desery urastają tutaj do rangi sztuki. Są przepyszne i warto się nimi delektować. Nie tylko na wakacjach.