11 cennych porad dla podróżników

podróżnik i góry w tle

Podróżowanie jest niezwykłą pasją, którą warto realizować. Poniżej znajduje się lista 11 najskuteczniejszych porad podróżniczych. Ich stosowanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a także czerpać znacznie więcej radości z przygód.

Przydatne porady i triki podróżnicze

Każdy podróżnik wie, że nawet pozornie nieistotne drobiazgi potrafią odebrać wiele przyjemności. Z pewnością również wiele osób spotkało się z sytuacjami, które napsuły krwi przed podróżą, a których można było łatwo uniknąć. Poniżej znajduje się lista skutecznych sztuczek ułatwiających zwiedzanie świata.

Bezpieczne pieniądze

Na początek podstawy, o których zapewne każdy słyszał. W czasie podróży dobrze jest, aby pieniądze zawsze były rozdzielone. Nigdy nie powinno się trzymać całej kwoty w jednym miejscu. Dzięki temu nie pozostanie się z niczym w przypadku zgubienia portfela, portmonetki czy przez zwyczajną kradzież.

Udostępnianie lokalizacji

Podczas podróży dobrze jest, aby dzielić się z bliskimi swoją lokalizacją w czasie rzeczywistym. Można do tego posłużyć się aplikacją, chociaż w zupełności wystarczy Google Maps. Jest to także doskonały sposób na pilnowanie swoich dzieci.

Kopia dokumentów w elektronicznej skrzynce pocztowej

Czasem ważne dokumenty lubią się gubić, a wtedy trzeba szykować się na wiele problemów. Pół biedy, jeśli stanie się to na terenie swojego kraju, ale za granicą trzeba już szykować się na wielogodzinne formalności w ambasadzie. Zachowanie kopii dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport czy legitymacja potrafi zaoszczędzić dużo czasu i nerwów.

Kupowanie biletów online

Szykując się do podróży, trzeba koniecznie kupić bilety lotnicze, morskie, autobusowe albo kolejowe. Szukając najlepszej oferty, warto robić to w trybie incognito. Tym sposobem ceny nie będą rosły przy każdym kolejnym odwiedzeniu strony, co często pomoże zaoszczędzić całkiem spore kwoty.

Selfie z obcymi

Czasem podczas podróżowania zdarzają się sytuacje, w których ktoś obcy chce się podłączyć do wyprawy i robi to pod różnymi pretekstami. Zazwyczaj są to ludzie sprawiający wrażenie ogarniętych, zadbanych i sympatycznych. W takich momentach dobrze jest zrobić sobie selfie z taką osobą i powiedzieć, że wysyła się do rodziny w ramach relacji z podróży. Jeśli obcy miał nieczyste zamiary, to po zrobieniu zdjęcia z pewnością zniknie bez śladu i więcej się nie pojawi.

Google maps offline

W podróży, szczególnie zagranicznej, często nie ma się dostępu do Internetu. Z tego powodu dobrze jest pobrać mapy poprzez Wi-Fi (na przykład w hotelu czy w centrum handlowym), co pozwoli na korzystanie z nich w trybie offline. Nawigacja również będzie działała, co może okazać się niezwykle przydatne.

Zabijanie czasu

Podczas zwiedzania dużą ilość czasu spędza się w komunikacji, samochodzie czy w kolejkach do różnego rodzaju atrakcji. Czas przestanie się dłużyć, kiedy będzie się miało podcasty do słuchania. Przy okazji można dowiedzieć się czegoś interesującego.

Bagaże

Na lotniskach zaskakująco często gubią się walizki i plecaki. Można zaoszczędzić dużą ilość czasu i nerwów, jeśli przed podróżą zrobi się zdjęcie swoich rzeczy. W przypadku ich zaginięcia wystarczy pokazać zdjęcie obsłudze lotniska, co znacząco ułatwi i przyspieszy poszukiwania.

Drugim przydatnym hackiem podróżniczym związanym z bagażami jest obklejenie walizek i plecaków naklejkami lub naszywkami. Sprawi to, że bagaż będzie się wyróżniać i ktoś, kto posiada podobne rzeczy, nie pomyli się i nie weźmie nieswoich walizek (jeśli dodatkowo jedna z naklejek ma wyraźny napis „fragile„, to istnieje szansa, że bagaż zostanie delikatniej potraktowany przez obsługę).

Ostatnim trickiem dotyczącym walizek jest ich podpisanie, a także włożenie do środka zdjęcia swojego i swoich bliskich. Jeśli bagaże zaginą, takie rozwiązanie znacząco zwiększy szanse ich odnalezienia i odzyskania.

kobieta pakuje walizkę

Pakowanie bagażu

Doskonałym pomysłem jest przygotowanie uniwersalnej listy niezbędnych rzeczy, które trzeba zabrać na każdą podróż. W ten sposób uniknie się przykrych niespodzianek oraz konieczności zrobienia szybkich (i drogich) zakupów na miejscu.

Jedną z takich rzeczy zdecydowanie powinien być ręcznik z mikrofibry. Jest wyjątkowo lekki, niezwykle szybko schnie i zajmuje mało miejsca. W podróży sprawdza się znacznie lepiej od zwyczajnych ręczników.

Drugą przydatną rzeczą jest podstawowe etui na okulary, w którym można przechowywać zwinięte kable, ładowarki i słuchawki. Takie rozwiązanie ułatwi ich transport, poszukiwanie w plecaku, a także pozwoli uniknąć ich splątania.

W samolocie

Długi lot dobrze jest spędzić wygodnie. Oznacza to, że trzeba zadbać o wystarczającą ilość przestrzeni przed fotelem, aby nie musieć zginać kolan przez kilka godzin. W samolocie jedyne takie miejsce jest przy wyjściu ewakuacyjnym. Warto postarać się, aby to właśnie tam się znaleźć. Nawet, jeśli bilety wskazują inne miejsca, to obsługa zazwyczaj zgodzi się na ich zajęcie, o ile tylko będą wolne. Należy o to zapytać na pokładzie samolotu, ale jeszcze przed startem.

Backup zdjęć

Nie ma nic gorszego niż uszkodzona lub zresetowana karta pamięci. Dobrze jest zadbać o regularną synchronizację zdjęć i zgrywanie swoich skarbów na dysk Google, o ile tylko w zasięgu pojawi się sieć Wi-Fi.

Mamy nadzieję, że wykorzystacie poznane tutaj tricki i hacki podróżnice. Dzięki nim, wasze wakacje, wasze podróżowanie będzie znacznie przyjemniejsze i bezpieczniejsze.