Wczasy w Turcji – na jakie kurorty warto postawić?

panorama Bodrum

Turcja to kraj cieszący się bardzo dużą popularnością wśród polskich turystów, na terenie którego wczasy na pięknej plaży można spędzić o każdej porze roku. Na jakie kurorty najchętniej stawiają znane biura podróży? Jakie ośrodki turystyczne w Turcji zasługują na szczególne wyróżnienie?

Kusadasi

Kusadasi to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na południowym wybrzeżu Turcji. Jeszcze nie tak dawno miejscowość ta była spokojną wioską, w której żyli rybacy skupieni na swej pracy. Dziś jest to popularny kurort, na terenie którego chętnie spędzają wczasy turyści z całego świata. Kusadasi może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem i malowniczą okolicą. jest też jednym z najlepszych punktów wypadowych na teren antycznego Efezu. Co warto zobaczyć w samym kurorcie? Wzgórze Atatürka, z którego roztaczają się piękne widoki na okolicę, oraz Güvercinadę – Gołębią Wyspę, znaną z ruin twierdzy oraz bardzo dobrych warunków do wędkowania.

Belek

Belek to dość młody kurort, który – dzięki łagodnemu klimatowi i malowniczej okolicy – stał się dla wielu osób idealnym miejscem na wczasy w Turcji. Ta miejscowość może się pochwalić bliskością lasów piniowych, po których można spacerować godzinami, oraz takimi atrakcjami, jak pobliskie wodospady Kurşunlu czy ruiny Aspendos czy Perge – antycznych miast, których pozostałości do dziś wzbudzają zachwyt. Belek to również modne hotele i piękne plaże, na których każdy turysta może odpocząć w pięknej scenerii i skupić się na dobrej zabawie.

Side

Wczasy nad morzem i spacery po stanowiskach archeologicznych? W Side takie połączenie to norma. Ten turecki kurort może się pochwalić długą historią, sięgającą VII wieku p.n.e., cennymi zabytkami i plażami, na których odpoczywają turyści zachwyceni Turcją. Co warto zobaczyć w Side? Przede wszystkim antyczną bramę, która stała się turystyczną wizytówką miasta, oraz ruiny rzymskiego teatru, zachwycającego swoimi rozmiarami. Muzeum Side, ruiny rzymskich świątyń oraz wodospad na rzece Manavgat – takie atrakcje sprawiają, że wczasy w rejonie Side będą dla wielu z nas wspaniałą przygodą.

Alanya

Alanya to kurort, któremu znane biura podróży poświęcają bardzo dużo uwagi. Dlaczego? Bo ta miejscowość to idealne miejsce dla tych, którym marzą się wczasy na skalistym półwyspie. Piękne widoki, ogromna ilość miejsc pozwalających na zrelaksowanie się w malowniczym otoczeniu oraz potężna twierdza, z murów której roztaczają się niezapomniane widoki na okolicę – oto główne powody, dla których w czasie wycieczki po Turcji warto zatrzymać się w tym słynnym kurorcie.

Bodrum

Kto chce spędzić wczasy w zachodniej części Turcji, ten z pewnością doceni Bodrum. Ta turystyczna miejscowość zachwyca bliskością greckiej wyspy Kos oraz plażami, na których turyści z całego świata cieszą się dobrą zabawą i beztroskim wypoczynkiem. Wczasy w Bodrum są też ciekawy rozwiązaniem dla tych, którzy chcą plażowanie pogodzić ze zwiedzaniem. W tej nadmorskiej miejscowości czeka m.in. XVI-wieczny  zamek św. Piotra, obecnie znany jako siedziba Muzeum Archeologii Podwodnej. Jedną z najważniejszych ekspozycji jest tu Sala Szklanego Wraku Statku, w której można zobaczyć zabytki z bizantyjskiej łodzi, która zatonęła w XI wieku. W kurorcie tym można zwiedzić również park archeologiczny oraz ruiny antycznego teatru, będącego cenną pamiątką z IV wieku p.n.e.

 

Wczasy w Turcji to jedna z tych ofert, na które polscy turyści chętnie się decydują. Malownicze wybrzeża, modne kurorty i okolica kusząca cennymi zabytkami – oto czynniki, dzięki którym Turcja wciąż zajmuje wysoką pozycję na liście najchętniej wybieranych kierunków podróży. Jedno jest pewne – tutejsze kurorty mają się czym pochwalić, a wypoczynek na ich terenie sprawi nam wiele radości.